- Homepage
- Today
- Advanced search
- Bundesliga
- 2. Bundesliga
- Champions League
- CL-Quali
- DFB Cup
- All competitions
- National teams
- Regional leagues
Follow @soccerdonna
Soccerdonna-News auf Twitter
Today
Bundesliga (2 Matches)
2. Bundesliga (6 Matches)
Regionalliga Nord (6 Matches)
Regionalliga Nordost (6 Matches)
Regionalliga West (7 Matches)
Regionalliga Südwest (6 Matches)
Regionalliga Süd (6 Matches)
Westfalenliga (5 Matches)
Niederrheinliga (6 Matches)
Oberliga Niedersachsen Ost (5 Matches)
Oberliga Niedersachsen West (5 Matches)
Damallsvenskan (7 Matches)
Elitettan (1 match)
Kvindeliga (1 match)
Serie A (2 Matches)
Serie B (6 Matches)
1. Divisjon (2 Matches)
Besta deild kvenna - Neðri hluti (1 match)
Nationalliga B (2 Matches)
SWPL 1 (5 Matches)
Scottish Women’s Premier League Cup (4 Matches)
Frauen Bundesliga (1 match)
2. Frauen Bundesliga (4 Matches)
Future League (1 match)
A Lyga (2 Matches)
Campeonato Nacional Feminino (1 match)
Premijer Ženska Liga BiH (2 Matches)
Persha Liga A (2 Matches)
Persha Liga B (2 Matches)
NWSL (4 Matches)
USL Super League (1 match)
Liga MX Apertura (2 Matches)
U20 Weltmeisterschaft (4 Matches)
Wiener Frauen-Landesliga (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 1 | SGS Essen | 1 : 2 | TSG Hoffenheim | |
18:30 | 1 | RB Leipzig | 2 : 1 | 1. FC Köln |
2. Bundesliga (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 2 | Meppen | 2 : 1 | FC Ingolstadt | |
13:00 | 2 | 1. FC Nürnberg | 0 : 0 | Union Berlin | |
14:00 | 2 | Andernach | 0 : 2 | SV 67 Weinberg | |
14:00 | 2 | Bochum | 1 : 0 | E. Frankfurt II | |
14:00 | 2 | Hamburger SV | 6 : 0 | Gütersloh | |
14:00 | 2 | SC Sand | 6 : 2 | Mönchengladbach |
Regionalliga Nord (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 1 | Eimsbüttel | 4 : 5 | Holstein Kiel | |
14:00 | 1 | Kieler MTV | 0 : 1 | Hamburger SV II | |
14:00 | 1 | Wolfsburg II | 3 : 0 | Buntentor | |
14:00 | 1 | SV Werder II | 3 : 1 | FC St. Pauli | |
14:00 | 1 | Henstedt-Ulz | 2 : 1 | TSV Barmke | |
15:00 | 1 | Hannover 96 | 6 : 0 | Meppen II |
Regionalliga Nordost (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:30 | 2 | Potsdam II | 5 : 1 | Bischofswerda | |
13:00 | 2 | 1. FC Union Berlin II | 1 : 3 | Hertha BSC | |
14:00 | 2 | Türkiyemspor | 2 : 3 | Hansa Rostock | |
14:00 | 2 | Dresden | 2 : 2 | Magdeburg | |
14:00 | 2 | Erfurt | 0 : 3 | RB Leipzig II | |
14:00 | 2 | CZ Jena II | 0 : 3 | FC Viktoria |
Regionalliga West (7 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 2 | Gütersloh II | 5 : 0 | Recklinghausen | |
13:00 | 2 | Bielefeld | 4 : 2 | Borussia MG II | |
13:00 | 2 | Warbeyen | 5 : 1 | Vorwärts Spoho | |
13:30 | 2 | SSV Rhade | 2 : 0 | Mecklenbeck | |
13:45 | 2 | SGS Essen II | 1 : 2 | Fortuna Köln | |
15:00 | 2 | Köln II | 1 : 2 | Leverkusen II | |
15:30 | 2 | Alem. Aachen | 0 : 1 | DJK Südwest |
Regionalliga Südwest (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 1 | Riegelsberg | 0 : 2 | Mainz | |
14:00 | 1 | Saarbrücken | 2 : 1 | SC Siegelbach | |
14:00 | 1 | Dirmingen | 1 : 3 | SV Ober-Olm | |
14:00 | 1 | Bad Neuenahr | 1 : 2 | Montabaur | |
15:00 | 1 | SV Elversberg | 4 : 0 | TuS Issel | |
16:30 | 1 | Andernach II | 0 : 0 | Wormatia Worms |
Regionalliga Süd (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 1 | Offenbach | 5 : 0 | 1. FFC Hof | |
14:00 | 1 | FSV Wetzlar | 2 : 1 | SC Sand II | |
14:00 | 1 | Wacker München | 4 : 1 | TSV Augsburg | |
14:00 | 1 | VfB Stuttgart | 6 : 1 | Frankfurt III | |
14:00 | 1 | Hoffenheim II | 4 : 3 | Karlsruher SC | |
14:00 | 1 | SV Hegnach | 0 : 4 | TSV Jahn Calden |
Westfalenliga (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 2 | Hauenhorst | 1 : 2 | BV Werther | |
15:00 | 2 | A. Bielefeld II | 3 : 5 | Freudenberg | |
15:00 | 2 | Dortmund | 7 : 0 | Herforder SV | |
15:00 | 2 | SV Kutenhausen | 1 : 2 | Amelsbüren | |
15:30 | 2 | SuS Concordia | 1 : 1 | FC Iserlohn |
Niederrheinliga (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 1 | SGS Essen III | 7 : 2 | CfR Links | |
13:00 | 1 | GW Lankern | 2 : 1 | Winnekendonk | |
13:00 | 1 | SSVg Velbert | 0 : 4 | SV Heißen | |
13:00 | 1 | Rhenania | 0 : 1 | GSV Moers | |
14:00 | 1 | DJK TuSA 06 Düsseldorf | 4 : 1 | FV Gladbach | |
15:30 | 1 | SG Kaarst | 2 : 2 | Rosellen |
Oberliga Niedersachsen Ost (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
10:30 | 4 | RW Göttingen | 2 : 4 | HSC Hannover | |
13:00 | 4 | MTV Barum | 1 : 5 | Broistedt | |
13:00 | 4 | SV Hastenbeck | 5 : 0 | PSV Grün Weiß | |
14:00 | 4 | Braunschweig | 3 : 4 | TSV Bemerode | |
14:00 | 4 | SV Lehrte | 1 : 2 | TSV Limmer |
Oberliga Niedersachsen West (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:30 | 4 | SpVg Aurich | 7 : 0 | Jeddingen | |
14:00 | 4 | Ahlerstedt | 1 : 3 | SV TiMoNo | |
14:00 | 4 | FC Jesteburg | 2 : 2 | TuS Büppel | |
14:30 | 4 | DJK-SV Bunnen | 1 : 1 | SVH Andervenne | |
15:00 | 4 | Osnabrücker SC | 3 : 1 | BW Hollage |
Damallsvenskan (7 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 17 | Trelleborgs FF | - : - | IFK Norrköping | |
00:00 | 17 | Kristianstad | - : - | KIF Örebro DFF | |
00:00 | 17 | Växjö DFF | - : - | Vittsjö GIK | |
00:00 | 17 | Linköping FC | - : - | Brommapojkarna | |
00:00 | 17 | Djurgårdens IF | - : - | Hammarby IF | |
00:00 | 17 | AIK Fotboll | - : - | FC Rosengård | |
00:00 | 17 | Piteå IF | - : - | BK Häcken FF |
Elitettan (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 17 | Eskilstuna Utd | - : - | Sunnanå SK |
Kvindeliga (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 4 | Hjørring | 4 : 1 | Kolding IF |
Serie A (2 Matches)
Serie B (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 1 | Genoa CFC | 3 : 0 | Mediterranea | |
15:00 | 1 | Parma | 4 : 0 | Orobica | |
15:00 | 1 | Res Roma | 1 : 3 | Bologna | |
15:00 | 1 | San Marino | 0 : 2 | Freedom FC | |
15:00 | 1 | Ternana | 2 : 0 | Lumezzane | |
16:30 | 1 | Brescia | 1 : 3 | Cesena |
1. Divisjon (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 17 | Bodø/Glimt | 2 : 2 | Avaldsnes IL | |
13:00 | 17 | AaFK Fortuna | 2 : 0 | Viking FK |
Besta deild kvenna - Neðri hluti (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
18:00 | 1 | UMF Tindastóll | 2 : 1 | Keflavík |
Nationalliga B (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 4 | FC Küssnacht | 0 : 1 | Etoile Carouge | |
16:00 | 4 | FC Sion | 0 : 0 | FC Solothurn |
SWPL 1 (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 5 | Dundee United | 0 : 10 | Rangers FC | |
14:00 | 5 | Partick Thistle | 2 : 2 | Aberdeen FC | |
14:00 | 5 | Spartans FC | 0 : 2 | Glasgow City | |
14:00 | 5 | Hearts | 6 : 1 | Motherwell FC | |
17:00 | 5 | Queen’s Park | 0 : 3 | Montrose |
Scottish Women’s Premier League Cup (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 1 | Boroughmuir | 4 : 1 | Rossvale | |
15:00 | 1 | Gartcairn | 7 : 0 | St Johnstone | |
15:00 | 1 | Ayr United | 3 : 7 | Livingston | |
17:00 | 1 | Hamilton | 2 : 1 | Kilmarnock FC |
Frauen Bundesliga (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:15 | 3 | Austria Wien | 6 : 0 | LASK |
2. Frauen Bundesliga (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
10:30 | 3 | Union LUV Graz | 4 : 1 | RW Rankweil | |
11:00 | 3 | FC Wacker | 0 : 2 | SPG USCL FAC | |
14:00 | 3 | Carinthians | 1 : 4 | Grazer AK | |
14:00 | 3 | SV Horn | 0 : 11 | SpG Südbgld/HTB |
Future League (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:30 | 3 | Austria Wien 1b | 3 : 2 | LASK AKA |
A Lyga (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 12 | FK Saned | 0 : 4 | FC Hegelmann | |
13:15 | 12 | FK TransINVEST | 5 : 0 | FK Banga |
Campeonato Nacional Feminino (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 1 | SC Braga | 6 : 1 | FC Famalicão |
Premijer Ženska Liga BiH (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
17:00 | 1 | Leotar Trebinje | 0 : 1 | ŽNK Iskra | |
18:30 | 1 | ŽF/NK Emina | 3 : 0 | SFK Libero |
Persha Liga A (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 1 | FC Rukh Lwiw | 0 : 4 | Pogoryna | |
14:00 | 1 | FC Nadbujya | 0 : 0 | DJSSH Nr. 1 |
Persha Liga B (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 1 | FC Jayvir | 0 : 2 | Yunist-DJSS | |
12:00 | 1 | Panchokha | 1 : 5 | Ateks Kyiv |
NWSL (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
01:30 | 18 | Louisville FC | 2 : 3 | Seattle Reign | |
03:30 | 18 | Houston Dash | 1 : 3 | Utah Royals | |
20:00 | 18 | NC Courage | 2 : 1 | Kansas City | |
22:00 | 18 | Angel City FC | 2 : 1 | Chicago R Stars |
USL Super League (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
01:30 | 3 | Brooklyn FC | - : - | Carolina Ascent |
Liga MX Apertura (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
20:00 | 8 | Club Puebla | 2 : 2 | CA San Luis | |
20:00 | 8 | Club América | 2 : 2 | Pumas UNAM |
U20 Weltmeisterschaft (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
01:00 | 1 | Kolumbien U20 | 2 : 0 | Australien U20 | |
01:00 | 1 | Brasilien U20 | 9 : 0 | Fidschi U20 | |
22:00 | 1 | Spanien U20 | 1 : 0 | USA U20 | |
22:00 | 1 | Deutschland U20 | 5 : 2 | Venezuela U20 |
Wiener Frauen-Landesliga (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 1 | SV Essling | 0 : 11 | SK Rapid | |
12:00 | 1 | Dynamo Donau | 5 : 0 | FC Altera Porta | |
14:00 | 1 | FAC/Landhaus 1b | 2 : 1 | FC Mariahilf |
Decade Birthdays
Player | ||
---|---|---|
Janine Frühling unbekannt |
40 y. | |
Erika Prado Karriereende |
40 y. | |
Sonata Durienė FA Šiauliai-ŠSG |
30 y. | |
Renata Ferreira Futebol Clube de Tadim |
30 y. | |
Marta Sousa CD Feirense |
30 y. | |
Eva Fasel FC Triesen |
30 y. | |
Synne Brudvik Karriereende |
30 y. | |
Laura Almeida Ostrovia 1909 Ostrów |
30 y. | |
Iryna Shabalina Metalist 1925 |
30 y. | |
Elise Hagen Austeng Storhamar IL |
20 y. | |
Abby Tuthill Wexford FC |
20 y. | |
Ellen Wangerheim Hammarby IF DFF |
20 y. | |
Ketija Daukšte FK Iecava/DFS |
20 y. | |
Nasriah Ibrahim Balestier Khalsa |
20 y. | |
Sarah Brasero-Carreira Estoril Praia |
20 y. | |
Nele Flerlage DJK-SV Bunnen |
20 y. | |
Dilara Ergin vereinslos |
20 y. | |
Keylla Alvarado Pumas UNAM U19 |
20 y. | |
Havva Aykut Kocaeli Bayan FK |
20 y. | |
Léa Desmarais vereinslos |
20 y. |
Coaches | ||
---|---|---|
Judith Mey SV Heidekraut Andervenne |
41 y. | |
Lazaros Vardakis vereinslos |
41 y. |